Ekokonference
„Místní ekologická konference“, které se naši žáci zúčastnili v loňském školním roce, měla velký úspěch. Po té proběhla ze strany dětí podpisová akce, aby dokázaly, že si vše přejí zažít znovu. Proto Občanské sdružení Měcholupy 2012, Obec Měcholupy a ZŠ Měcholupy za finančního přispění Ústeckého kraje zorganizovaly „Navazující místní ekologickou konferenci“.
Letošní konference se konala 12. – 13. září opět ve školicím středisku v Nesuchyni. Tentokrát se ji zúčastnili žáci 2. – 9. ročníku, včetně školního ekotýmu a žákovského parlamentu.
Ani letos nechyběly kvalifikované přednášky. O problematice odpadového hospodářství v obci mluvila starostka obce Měcholupy Dis. Doris Černíková. Díky přednášce pana Petra Jandy si žáci uvědomili, jak mohou pomáhat či naopak znečisťovat živly jako je voda, vzduch, půda a samotné prostředí. Nutno dodat, že žáci dospěli k tomu, že poměr toho, co může ničit a pomáhat, byl vyrovnaný.
Během workshopů ekotým vypracoval analýzu školy v oblasti vody, energie, prostředí školy a odpadů. Na základě této analýzy vypracoval kladné a záporné stránky školy. Ostatní skupiny se věnovaly například „geokešinku“.
V závěru dne přišel zasloužený odpočinek v podobně bowlingu či návštěvy bazénu.
Domů jsme odjížděli unavení, ale plní zážitků a nového poznání.
Zasaď strom
Základní škola Měcholupy se zapojila do kampaně Plant a Tree for Peace. Symbolické sázení stromů Plant a Tree for Peace, neboli Zasaď strom pro mír, je součástí roční kampaně na podporu životního prostředí a míru na celém světě. Světový den míru se každoročně slaví 21. Září. Protože tento den letos připadl na sobotu, sázeli jsme strom již den předem. Společně s ekotýmem školy a ostatními žáky 2. stupně jsme před školou zasadili javor babyku.
Strom je pro nás symbolem života, čistého ovzduší a dlouhověkosti. Připomíná nám přírodu a to, jak je důležité chránit životní prostředí. Kořeny stromů také odkazují na spolupráci mezi školami po celém světě.
E-on
26. září zastavil u školy záhadný kamion. Byli jsme zvědaví, co se uvnitř něj skrývá, tak jsme šli na průzkum. Nakonec jsme se dozvěděli něco o elektřině - jak a kde vzniká, jak se dostane k nám domů, k čemu nám slouží, jak jí můžeme šetřit... První třída se naučila i kouzlit. A radost nám udělaly i dárky, které jsme dostali.
Uhelné safari
Ve středu 16. října se žáci Ekotýmu v rámci environmentální výchovy, zúčastnili exkurze do Uhelného Safari. Navštívili unikátní díla v těžebních lokalitách Československé armády a Vršany na Mostecku. Zhlédly Hipodrom, skládkové stroje, vyhlídkové terasy lomu Vršany, těžbu uhlí rýpadlem KU 500 nebo KU 800, ukládání nadložních zemin, přepravu uhlí a skrývky pomocí dálkové pásové dopravy. Všem žákům i pedagogickému doprovodu se exkurze velmi líbila. Dozvěděli se velmi mnoho nových věcí, hlavně o povrchové těžbě a velkostrojích, které ji provádějí. Byl to velice příjemně prožitý den, ve kterém se dozvěděli mnoho nového.