OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE
OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE PROJEKT 2011/2012
ZÁŘÍ
Než jsme se stačili ve školních lavicích rozkoukat, už jsme vymýšleli, jaký ekologický projekt letos vytvoříme. Protože jsme v minulém roce náš ekologický projekt uzavřeli, museli jsme vymyslet nový. S pomocí naší třídní učitelky jsme vymysleli, že letos se zaměříme na obnovitelné zdroje energie. Formou prezentace pak bude vytvořená mapa Ústeckého kraje a do ní zakresleny alespoň některé obnovitelné zdroje energie.
Základní data k ekologickému projektu
Cíl:
V dnešní době se často mluví o obnovitelných zdrojích energie. Nemají slova daleko k činu? O tom se žáci přesvědčí ve svém projektu. Zjistí, zdali v okolí svého bydliště se najdou lidé, kteří jen nemluví, že by se něco mělo, ale jdou k věci. Byť jejich zařízení využívající obnovitelné zdroje energie jsou maličká a pro stát kolikrát bezvýznamná, je to pro ostatní lidi důkaz, že když se chce, všechno jde.
Úkol:
Žáci vytvoří mapu Ústeckého kraje, na níž vyznačí místa zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie
Úkoly, které budou žáci řešit:
- vyhledají vhodnou mapu Ústeckého kraje
- na velký arch papíru zakreslí mapu našeho kraje – hlavní sídla a silnice
- zjistí na internetových stránkách http://calla.ecn.cz/atlas, jaká se nacházejí zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie v Ústeckém kraji
- některá zjištěná zařízení zakreslí do mapy
- na závěr zhodnotí celý projekt
Forma prezentace projektu:
Žáci vytvoří na arch papíru přehlednou formou mapu s údaji, které zjistili o zařízeních využívajících obnovitelné zdroje energie.
ŘÍJEN, LISTOPAD
V těchto dvou měsících pracujeme na zakreslení mapy Ústeckého kraje.
PROSINEC
Využili jsme toho, že máme v týdenním rozvrhu předmět ekologie a pracovali jsme během vyučování na našem projektu. Na internetu jsme vyhledávali informace o obnovitelných zdrojích energie v Ústeckém kraji – vypisovali jsme název zařízení, majitele, od jakého roku zařízení jede a zdali je možnost návštěvy daného zařízení.
LEDEN
Dokončujeme projekt – zakreslování příslušných obnovitelných zdrojů energie do mapy, celkové dotvoření papírového archu s projektem. Poté jsme ekologický projekt zhodnotili.
výsledek našeho ekoprojektu
Z LAHVE NEBO KOHOUTKU PROJEKT 2010/2011
DUBEN
V měsíci dubnu jsme zjišťovali ceny vod balených a cenu vody z veřejného vodovodu.
Cena vodného a stočného v našem regionu je 75,19 Kč/m3, tj. 0,08 Kč za 1 litr.
Průměrnou cenu balených vod jsme vypočítali z nejběžnějších užívaných vod v našich domácnostech (Dobrá voda, Ondrášovka, Mattoni, Aquila, Magnesia, Poděbradka, Hanácká kyselka, Rájec, Korunní, Toma Natura, Bonaqua, Kojenecká voda Fromin). Dospěli jsme k ceně 7,37 Kč za 1 litr.
KVĚTEN, ČERVEN
V těchto dvou měsících jsme počítali, kolik korun zaplatíme při pití vody (2 litry/den) z kohoutku a kolik, když budeme pít balenou vodu. Jednoznačně jsme dospěli k závěru, že ekonomičtější a ekologičtější je pití vodu z vodovodu, protože nejen ušetříme spoustu peněz, ale i nevznikne odpad z PET lahve.
Protože nás to zaujalo, projekt jsme ještě rozšířili o vypočítání spotřeby a ceny vody při běžných činnostech (mytí rukou, koupel, spláchnutí WC, mytí nádobí v myčce, praní, mytí automobilu).
Naše výpočty jsme ztvárnili na větší arch papíru.