ŠKOLNÍ EKOdomácnost
Projekt, který vznikl za finanční podpory Ústeckého kraje, a jeho realizace byl velkým přínosem pro uvědomění žáků, rodičů, ale i pedagogů školy a občanů obce (byli informováni za podpory obecního úřadu). Projekt je velmi pozitivní pro rozšíření ekologického uvědomění především žáků školy (škola má od červa 2010 udělen čestný titul Ekoškola). V dalším období bude realizovaný projekt využíván nejen v oblasti výuky v předmětu Ekologie a Praktické činnosti, ale také jako vzorový model pro ostatní školy regionu. V oblasti mimoškolních aktivit je projekt využíván především k propagaci ekologického hospodaření rodin. Metodicky se jedná o základní podporu uvědomění úspor všech druhů energií v domácnostech. Projekt bude dále rozšiřován z prostředků školy a sponzorů, aby bylo možno kvalifikovaně uspokojit co nejvíce zájemců z řad rodičů a občanů obcí, včetně zájemců z okolních škol. V lednu 2011 chystáme velkou propagační akci v tisku a našich www stránkách k této problematice. Projekt lze hodnotit velice kladně a jeho přínosy jsou znát již v současnosti.
Vaříme EKOlogicky
Vaříme EKOlogicky
Naše škola za finanční podpory Ústeckého kraje vybudovala v prostorách školní cvičné kuchyně moderní EKOdomácnost. Jedná se o výukové zařízení vybavené energeticky nejšetrnějšími spotřebiči a zařízením. Žáci školy i jejich rodiče se v mimoškolních činnostech seznamují s využitím těchto zařízení v běžné domácnosti. Velice zajímavý je například indukční vařič a jeho princip – vařič je zcela studený, ale ohřívá se pouze speciální nádoba pro přípravu pokrmů – zatím co běžné nádobí zůstává zcela chladné. Stejně tak speciální kuchyňská váha, která vám spočítá energetickou hodnotu připravovaného pokrmu. Můžeme také porovnávat energetickou náročnost na přípravu jednotlivých pokrmů – usmažíme vejce v EKOdomácnosti na indukčním vařiči a stejně tak na klasickém sporáku s elektrickou plotýnkou – zjištění jsou zcela překvapivá. Zatím co na indukčním vařiči je vejce připraveno za několik málo sekund při minimální spotřebě elektrické energie, trvá příprava na klasickém sporáku několik minut a spotřeba energie je až 15x vyšší.
Zveme všechny zájemce z řad rodičů i okolních škol k návštěvě naší moderní EKOdomácnosti a rádi předvedeme i poradíme s nákupem moderních elektricky šetrných spotřebičů.
Těšíme se na setkání
EKODOMÁCNOST a studenti ZČU Plzeň
Praxe studentů Západočeské univerzity na naší škole 21. října 2010
Letos již potřetí se na naší škole konala Praxe studentů Západočeské univerzity – konkrétně katedry technické výchovy. Studenti pod vedením vedoucího katedry pana PaedDr. Petra Macha, CSc. Navštívili výuku praktických činností u žáků 2. stupně naší školy. Na závěr praxe se zúčastnili výuky v naší nové školní Ekodomácnosti , která vznikla za finanční podpory Ústeckého kraje, a sami si mohli změřit úspory energie při přípravě pokrmů z brambor na různých druzích spotřebičů.